wz
SOS - Vzdělávací akce - VASIL 2008
18. – 20. ledna 2008 Sušice

     Ve dnech 18.-20.1.2008 se konala v Sušici vzdělávací akce s názvem Vasil pod záštitou Skautské ochranné služby (SOS), do které jsme se koncem minulého roku přihlásili a po sléze byli přijati jako uchazeči o členství v SOS.

     V pátek krátce po čtrnácté hodině jsme se sešli (já, Retkvik, Poli, Kunny, Štěpán, Vláďa Klíma a Tom J.) na vlakovém nádraží ve Vodňanech a vyrazili plni očekávání do Sušice, na naši první akci v rámci SOS. Na sušickém nádraží na nás už čekalo několik motorových vozidel s našimi skautskými sestrami, které nás ochotně odvezli do zdejších kluboven abychom nemuseli jít pěšky. Za což jsme jim velice vděčni. Ještě předtím se ale v Horažďovicích od nás na několik hodin nečekaně odpojil Tom J., který měl problém se svými rovnátky, vše se ale zdárně vyřešilo a Tom se k nám zase připojil. Akce se zúčastnili samozřejmě i další uchazeči o členství v SOS, ale i členi z různých koutů naší malé republiky.

     Po příjezdu do kluboven jsme si vybalili a protože jsme měli do začátku programu ještě celkem dost času tak jsem vyrazili na krátkou prohlídku tohoto města a také se zastavili ve zdejší cukrárně na nějakém teplém samozřejmě nealkoholickém nápoji.

     Kolem 19 hodiny začal program první přednáškou, byla o tom jak obecně SOS funguje a poté následovala komunikace ve které jsme se snažili rozvíjet své komunikační schopnosti, někomu se dařilo lépe a někomu hůře. Poté následoval volný čas ve kterém jsme koukali na projektoru na nějaký film, už ani nevím jak se jmenoval, ale byla to celkem nuda. Potom jsme si šli každý vyčistit svůj chrup.

     Druhý den byl tak kolem osmé hodiny budíček. Po snídani následovala přednáška o radiokomunikaci, to abychom věděli jak zacházet na akcích s vysílačkami. Pak následovalo trochu praxe, kde jsme si vyzkoušeli co a jak máme dělat, když se vyskytnou všemožné problémy ať už jde o opilce, kuřáky či jiné výtržníky apod. Na to v podvečer na kopci za městem navazovala modelová akce, kde jsme mohli tyto poznatky uplatnit a měli jsme příležitost alespoň trochu poznat jak vypadá činnost SOS v praxi. Večer byla zdravověda a závěrečný test, abychom zjistili co jsme si z této víkendové akce odnesli.

     V noci na nás čekalo překvapení v podobně další modelové akce. Ztratila se holčička a my ji vyrazili hledat. Chodili jsme po skupinkách a prohledávali jsme okolí. Za pár hodin byla holčička nalezena živá a zdravá jednou z našich skupinek.

     V neděli bylo na programu vyhodnocení modelové akce a našich testů, prý to nedopadlo nejhůře. A tak jsme se plni nových informací vydali na cestu domů a už se velmi těšíme na nějakou další akci.

© Vladimír Petřík